Blog

A beidegződések diszkrét bája-kára

Ne nyúlj az arcodhoz, ne érintsd meg a szád, ne vakard az orrod, ne dörzsöld a szemed! – halljuk mostanában minduntalan. Mondják, ezzel is csökkenthető a megfertőződés kockázata.

Amilyen egyszerűnek tűnik ez a szabály, olyan nehéz betartani. Amikor pedig teljes meggyőződéssel állítod, hogy a kezed a fejed közelében sem járt, szeretteid visszajelzéseiből mégis az derül ki, hogy óránként számtalanszor megérintettél-megpiszkáltál valamit az arcodon. Mert beidegződés-világunkban az ösztön nagy úr!  

De nyugi, nem vagy fura kivétel: egy németországi egyetem kutatása (Stephanie Margarete Mueller, Sven Martin, Martin Grunwald, 2019) bebizonyította, hogy még a gyakorlatozó orvostanhallgatók is, akik rengeteg kórokozóval kerülhetnek kapcsolatba, óránként átlagosan 25-ször érintik meg az arcukat. Ez a szám még magasabb is lehet, ha valakinek valamilyen tikkje is van.

Hogy miért különösen fontos ez még a „normális” időkben is, de mostanság még inkább? Valószínűleg kívülről fújod már: azért, mert a fertőzött felületek érintését követően a vírus a kézre kerülhet, majd a szem, száj vagy orr érintésével, a nyálkahártyán át könnyedén bejuthat a szervezetbe

Bár az érintés gyakran teljesen tudattól függetlenül működik, hiszen sokszor éppen a nagy figyelmet igénylő feladatok közben nyúlunk az arcunkhoz, a rossz szokás tudatossággal legyőzhető. Szakemberek számos kipróbálható módszert ajánlanak: például egy színes hajgumi a csuklódon vagy egy új gyűrű az ujjadon segíthet ráirányítani a figyelmedet a kéz mozdulataira – s hátha időben, még az arcodhoz érés előtt megállítod.

Kipróbálható még a szokásosnál illatosabb szappan vagy kézfertőtlenítő is – arcodhoz közelítvén a kezedet, valósággal orrba vág az illatfelhő. Vagy például hasznos, ha inaktív üzemmódban az egyik kezeddel lefogod a másikat, imára kulcsolod stb. Otthon nem valami elegáns megoldás a gumi- vagy nájlonkesztyű használata, de ha nagyon kényszeres arctapogató vagy, ezt is érdemes bevetni a megelőzés érdekében.

Ha úgy érzed, már semmi nem segít beidegződéseid megváltoztatásában, mert eddigi életed fele (saját) száj-orr-szem-arctapogatással telt el, itt van egy új, jópofa megoldás: www.donottouchyourface.com.

Hogy mi is ez?
A Do Not Touch Your Face egy olyan fejlesztés, amelyhez a webkamerádra is szükséged lesz.

Hogyan is működik?
Segítségével két rövid, 3-4 másodperces videót kell készíts: először egy olyant, amely közben nem érinted meg arcodat, majd egy másikat, amelyiknél nyúlkálhatsz-tapogatózhatsz, sőt (persze, csakis tiszta kézzel!). Ha végeztél, már csak a Ready gombot kell megnyomd, és működik is.

A háttérben hagyd bekapcsolva az oldalt, és az folyamatosan „figyelni” fog Téged, még akkor is, amikor más honlapokon barangolsz vagy más programokat használsz. Amikor az arcodhoz közelítesz-nyúlsz, hangosan kiált, hogy NO!, ráadásul az oldal is feltűnően bevörösödik.   

Kipróbáltam, egyszerűen nagyszerű, nagyszerűen egyszerű, működik. Bár az is igaz, néha túl „lelkes” a program, akkor is kiabál, amikor a tett még messze, csupán a nyúlkálási szándék van. Ha ezt tapasztalod, azt javasolják a készítők, hogy töltsd be újra meg újra a weboldalt, s így a mögötte futó tanuló algoritmus egyre ügyesebb és pontosabb lesz.

Aztán (előbb-)utóbb, ha túl leszünk ezen az áldatlan állapoton, ismét érinthetsz. Másokat is.

Szabó Attila
kommunikációs és felnőttképzési osztályvezető (SZÉK),
főszerkesztő (Civil-Más Rádió)