Blog

Internship – az egyetemisták szakmai gyakorlata

Elméleti vagy gyakorlati tudás? Avagy, hogyan lesz a gyakorlatból elmélet és az elméletből gyakorlat?


“Elmélet gyakorlat nélkül haszontalan”
, mondta az ókori Antonius, de a gyakorlat elmélet nélkül gyakran káoszba fullad. Napjaink intenzíven piacorientált és gyorsan változó gazdaságában egyre gyakrabban felmerülő kérdés, hogy az egyetemeken milyen gyakorlatban is alkalmazható tudást szerezhetnek a diákok. Melyek azok a készségek, módszerek, amelyeket akár első naptól tudnak egy cég vagy intézmény keretein belől használni?

“A tudásnak két fajtája van. Az egyik az általános tudás, a másik a szaktudás.” – amint Napoleon Hill megfogalmazza. A mai kor egyik nagy problémája, hogy egyes tanárok arra szakosodtak, hogy tanítsák az ismereteket, és nem arra, hogyan kell azokat megszervezni és a gyakorlatban alkalmazni. Természetesen ez tudományágaktól, egyetemektől és tanároktól is függ.

Szakmai gyakorlat bemutatás a SZÉK-en


Az Edutus Egyetem végzős, kereskedelem és marketing szakos (e-business szakirány) hallgatói az elmúlt napokban mutatták be szakmai gyakorlatos félévükről készült beszámolókat. A diákok közel három hónapon keresztül folytattak szakmai gyakorlatot környékbeli cégeknél és más szervezeteknél. Voltak, akik mezőgazdasági érdekszövetségnél végeztek kommunikációs feladatokat, mások egészségügyi intézménynél folytattak lakossági felvilágosító és kommunikációs tevékenységek, voltak, akik online marketing és social media kampányokat fejlesztettek, olyan hallgatónk is van, aki saját szépségipari kisvállalatánál kamatoztatta egyetemen szerzett szakmai ismereteit, és van diákunk, aki jelentős business-to-business kereskedő vállalat digitalizációjában nyújtott komoly teljesítményt.

Hallgatóink izgalommal és sikerélménnyel számoltak be tapasztalataikról, hogyan tudták gyakorlatban is alkalmazni eddig megszerzett tudásukat. Hiszen, amíg az egyetemen tantárgyakkal találkoznak, itt konkrét vállalati – piaci feladatokat kellett megoldjanak, egységes rendszerben tekintve ezeket. Többen találkoztak előző generációk sikeres végzőseivel, akik már néhány éve élesben gyakorolják a szakmát.

A megszerzett szaktudást rendszerezni és alkalmazni kell, ezekre a legjobb módszer az államvizsga dolgozat, illetve a szakmai gyakorlat. Az előbbi rendszerezi a különböző ismereteket, modelleket és módszereket, míg az utóbbi elkezdi gyakorlatba ültetni, valós gazdasági, céges helyzetekbe.

Gyakorlatorientált képzés


A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ hallgatóinak erőssége, hogy nagytöbbségük már az egyetemi jelentkezés pillanatában munkahellyel rendelkezik vagy akár vállalkozó, így gondolkodásuk sokkal gyakorlatorientáltabb, mint a frissen érettségizett fiataloké. És éppen ez a versenyelőnyük teszi lehetővé azt, hogy fiatalabb csoporttársaiknak szakmai támaszai, mentorai legyenek csoportos projektjeikben. Ezáltal a frissen végzett hallgatóink nem csak az oktatóktól tehetnek szert szakmai ismeretekre, hanem csoporton belül is megvalósul a peer-to-peer, azaz egymástól való tanulás.

Köszönjük a házigazda cégeknek és szervezeteknek, akik fogadták a diákjainkat szakmai gyakorlatra, munkájukról pozitív visszajelzést adtak és a jövőben is nyitottak a velük való szakmai-üzleti kapcsolatok elmélyítésére: Amigo&Intercost, Székely Gazdaszervezetek Egyesület, Eglaf Store, EK Food&Beverage, Nova Dental, Magdolna Impex, Markethical, Com-Trade, Global Planning Services, Molnos Transport, Hackenberg Textile, Szigyártó Emőke E.V., Sigma – Gum és Infopress Group.

U.I. Nektek milyen tapasztalat volt a szakmai gyakorlat?

dr. Székely Szilárd,
Egyetemi oktató és ipari marketing szakértő