Blog

Mikor rúgjuk ki a marketingest? – avagy 5 előremenekülő gondolat a vállalatod megmentéséhez

Most már húsz éve vagyok a „piacon”, a harmadik válságot élem meg, és a marketingest ért atrocitások hasonlóságában egy közös magatartást tapasztaltam a vállalkozások jelentős részénél: felmenő gazdasági időszakban „nekem is van”, válságidőszakban pedig ő az első, aki „repül”!

Jelen elmélkedésemben arra keresem a választ, hogy ennek mi az oka és miért cselekednek így nagyon sokan?

Sok kis-közepes vállalkozást megkeresve és cégvezetővel találkozva-beszélgetve az elmúlt időszakban, nagyon gyakori, amikor a vendégfogadóm úgy reagál, hogy a marketinggel csak egy embere foglalkozik, de azzal se tudja, hogy mit tegyen, mert minden év végén a polcokon ott hemzseg a sok megmaradt szórólap és naptár. Értelmetlennek látja az egészet, de amíg mindenki más is ezt csinálja, addig csak „kell legyen benne valami”, mondja az ügyfelem. A marketingesemnek a feladata a reklámanyagok gyártása, ajándékcsomagok a tárgyalásokhoz, weblapra anyaggyűjtés, karácsonykor feliratos hamutálak osztogatása, teszi hozzá.

Nagyon fiatalon ilyenkor az volt a reakcióm, hogy megkérdeztem: ki tárgyal az ügyfelekkel és ki ad el? Erre a válasz, hogy a nagyokkal a cégvezető és a többiekkel az eladási osztály, akik amúgy eléggé feszült kapcsolatban vannak a mi marketinges barátunkkal.

Arra a kérdésemre, hogy miért nem az eladókkal van egy csapatban a marketinges, a válaszok jelentős részében azt fogalmazták meg, hogy akadályozza őket a munkában.

Erre az én válaszom – persze, csak fiatalkoromban! – az volt, hogy dehát Ön, kedves vállalatvezető, akkor nem helyesen alkalmazza a marketing eszközét, vagy ne adj’ Isten, nem tudja, hogy mi a marketing!

Ma már ezt nem teszem, mert sértő, ma már mindenki tudja, hogy mi a marketing, megtanulta vagy itt, vagy ott: angol kifejezésekkel teletűzdelt izé, amelyhez csak a fiatalok értenek, és kísértetiesen olyan, mint egy számítógépes játék!

Kedves Feleim, a marketing Mindenki feladata, a marketing csapatmunka!

Azoknak a közös szerepvállalása, akik a közvetlen és közvetett célközösség számára jelzéseket, érzéseket, megoldásokat keresnek, ajánlatokat tesznek; ők mind-mind ennek a munkának a részesei.

Nem hiába fogalmazta meg McCarthy a mixet a termékkel, árral, hellyel, promocióval, ami azóta kibővült – olyan, mint az az mondóka a gyerekeinknek: ez elment vadászni, ez meglőtte, ez hazavitte, ez megsütötte és ez mind megette!

A lényeget mindig a kifejezés szótövében kell keresni, mondják a magyartanár rokonaim: vállalás! Ez nem lőcsölést, megszabadulást, nyerekedést jelent, hanem valami magasztosabbat:  valakit a terhétől megszabadítottunk, átvállalunk, megteszünk helyette valamit! Sokkal szebb húsvét után így gondolkodni, nem?

Tehát, ha így vagyunk ezzel, „vállal”kozó társak, akkor a következő esettanulmány ránk is illik, és el lehet dönteni, hogy ki a marketinges a vállalatunknál:

A csíkszeredai Harmopán Rt.- nél gyarkolatozó utolsó éves egyetemi hallgató azzal az ötlettel állt elő, hogy Hargita megye 2700 dolgozóját ajándékozzák meg az egészség világnapja alkalmából, amelyet a cég vezetősége pozitívan értékelt.  

Cél: közösségi érzékenyítés és felelősségvállalás a potenciális piacon!

A heti vezetői értekezleten munkacsoportot alakítottak ki, amelyben részt vettek a gyártási, a logisztikai, az eladási és a kommunikációs osztály munkatársai. A tanácsadó Judit javaslatára előrecsomagolt nápolyszelet lett az ajándék, mert ez a termékük alkalmas leginkább ajándéknak, a logisztikai feladatokat ellátó László vállalta a gyors kiszállítást, az értékesítést végző Zsuzsa az egyes logisztikai pontoknál a csomagolásban és kiosztásban vett részt,  valamint fotót készített a kommunikációs kampányhoz 5 városban egyszerre. Ebben Orsi, Adél, Edit, Erzsike, Zoltán, Kinga, István és Boti vállaltak még nagy szerepet! Jelentős szerepe volt a szervezésben az ötletgazda Zsoltnak is.

A kommunikációs kampány szintén csapatmunka a Harmopannal, amelyet a vezérigazgató László talált ki, de a végrehajtást a csapatra bízta. A kommunikációt a Ferenc–Zsolt–Zsuzsa-csapat végezte virtuális és hagyományos felületeken. A választott szimbólum: az egészségügyi dolgozó mint a közösségünk védelmében szolgáló új katona.

A projekt célja az volt, hogy a „térség legnagyobb pékipari vállalkozása válságban is stabilan termel-szolgál-ellát” érzés a gondolatközösségekbe kerüljön!

A Harmopan regionális értékesítésvezetője, Zoltán, Székelyudvarhelyen volt az ajándékozó a kórháznál, komoly szerepe volt ebben a feladatban: kapcsolatot épített, tárgyalt, ajándékozott, fotózott, ígéretet tett, kiszolgált, mosolyogott, elköszönt! Tiszta marketingfeladat, de amúgy a hagyományos logika szerint nem marketinges! Akkor mit keresett ott, miért volt ott???

Mert a marketing csapatmunka, Mindenkinek a feladata, aki a vevő- és fogyasztóközösségeknek nyújtott szolgáltatások érdekében tesz-vesz-cselekszik.

Igen, tisztelt kis-közepes-nagyvállalkozó, aki közvetlenül ötletelsz, kitalálsz, beavatkozol, tárgyalsz, döntesz ezekben a tevékenységekben, marketingtevékenységet végzel azzal, ahogyan öltözöl, beszélsz, forgalomban vezetsz, amilyen hangulatot teremtesz bent a vállalatnál… és hosszasan lehetne folytatni a sort.

Jelen megállapítások természetesen csak részben igazak az óriásvállalatok és multinacionális cégek esetében, mert ott a szerepek nagyon letisztultak, de a cikkem kifejezetten kis-közepes-„számunkra nagy” vállalatokról szól, ahol a szerepkeveredések rendszeresek.

A marketing nem csupán kommunikáció, hanem egy magatartásforma, cselekedetsor, amelynek alapja az a gondolat-fogyasztói hiány-vevői magatartás-trend gerinc, amelyből később a vállalat terméke és szolgáltatása kialakul, amely a működés alapja!

Igen, kedves Vállalatvezető, ha ezen elmélkedés után is belekötsz a marketingesbe, akkor a hiba valahol máshol keresendő!

Támogasd, adj teret neki, taníttasd, légy csapattárs!

Ez még inkább érdekes, ha közben rájössz, hogy ez a szerep elsősorban a Tiéd volt ezidáig!

Ne tedd ki, ne rúgd ki, mert ő most neked az aranytojást tojó tyúk! Spórolj máshol-máshogy!

Hoppá, nincs is angol kifejezés az írásomban, akkor ez nem is marketing?

Nem baj, ha másképp gondolod, csak légy a helyzet magaslatán!

Összegezve:

1, Legyen egy saját Z-generációsod, aki életformaszerűen ismeri az online világot, ő legyen aktív tagja az online-kommunikációdnak!

A számítógépes játékok megteremtették számukra az online-szocializációt!

2, Menj közelebb a vevőhöz! A mostani nagyon bizonytalan helyzetben számára nagyon fontos, hogy Te szólítsd meg és tegyél feléje egy lépést!

Most rajtad a sor!

3, Légy empatikus! Az emberek jelentős többsége azt szereti/várja el, hogy olyan vállalkozóba, szolgáltatóba kapaszkodjon, aki kitartó, bizakodó, fogyasztópárti!

Építs érzelmi hidat a vevőddel!

4, Vezetőként válj marketingessé is! Meg tudod erősíteni a vállalati imázst a személyes imázsoddal!

A Vevő számára megtisztelő a Főnök jelenléte!

5, Ne csak kommunikálj! A többi eszköz szerepe megváltozott, fontos lett a termék-szolgáltatás milyensége, a logisztika hatékonysága, az ár elfogadhatósága, iránymutatása!

Ne azt mutatsd a Vevőnek, hogy éppen most akarsz pénzt keresni, mert ő megtakarítani szeretne!

Dr. Ilyés Ferenc

A cikk a Harmopan Rt. támogatásával készült!