Blog

Terítéken a mesterséges intelligencia

E heti SZÉK-beszédünkre Ilyés Krisztina angol nyelvtanár készült az elmúlt hetek „porkavarós”, mesterséges intelligencia témájával.
Krisztina elmondása szerint, amikor anno a pécsi egyetemen az aulában egyetlen-egy számítógépen nézhették meg az elektronikus leveleiket és a szakdolgozatukhoz könyvtárközi kölcsönzéssel Angliából hoztak könyveket, nem is gondolta volna, hogy egyszer a mesterséges intelligencia különböző felhasználási lehetőségeiről fog bemutatót tartani a kollégáinak.
Előadásban a mesterséges intelligencia négy különböző alkalmazásának lehetőségeit és előnyeit mutatta be főként a nyelvoktatás szemszögéből. Ezek voltak: a ChatGPT-t, a Voice changer-t, az Object removal-t és a Midjourney picture creator-t. Az alkalmazások kipróbálására Z generációs gyermekei is ösztönözték, tükröt tartva, hogy ezen generációk számára a mesterséges intelligencia használata közel sem annyira „felkavaró”, megdöbbentő, mint a szüleik nemzedékének.

A bemutató apropóján kértünk a ChatGPT-től egy rövid ismertetőt az elhangzott lehetőségekről. Az alábbi szöveget írta, vagyis, ahogy kijavította magát, nem írta, hanem mondta:
A chatGPT egy nagyméretű nyelvi modell, amely képes beszélgetésekre, kérdezésekre és válaszokra. Előnye, hogy képes értelmesen reagálni a felhasználók kérdéseire, hátránya pedig, hogy a válaszai nem mindig pontosak.

A Voice changer egy eszköz, amely képes megváltoztatni a beszélő hangját valós időben, előnye, hogy képes szórakoztató hangzásokat létrehozni, hátránya pedig, hogy a hang minősége esetenként romolhat. 

Az Object removal eszköz képes törölni a képekről az objektumokat, előnye, hogy képes javítani a képek minőségét, hátránya pedig, hogy nehéz használni és esetenként nem tud megfelelően működni. 

A Midjourney picture creator egy eszköz, amely képes létrehozni képeket, amelyeknek a hangulatát a felhasználó adja meg. Előnye, hogy képes kreatív képeket létrehozni, hátránya pedig, hogy a végeredmény nem mindig találkozik a felhasználó elvárásaival.

SZÉK-beszéd kezdeményezésünk folytatódik, kövessétek heti rendszerességgel az ezekről szóló bejegyzéseinket.