2 év után újra sikerült megszervezni a már hagyományos tanulmányi utat a MATE Keszthelyi Campusára a SZÉK vidékfejlesztési agrármérnök hallgatóinak. Idén nagyobb csapattal vonultunk, hiszen nem csak a megszokott harmadéves, „sárguló diákok”, hanem a tavaly végzett csoportból, illetve az idén államvizsgázó diákok közül is többen csatlakoztak.
A közel 9OO kilométeres, 14 órás buszos utazás végén az egyetem központi épületébe érkeztünk, ahol nagyon kedves fogadtatásban részesültünk a tucatnyi tanár kolléga, illetve közel száz diák részéről. Már itt is érződött az ünnepi hangulat, hiszen a Keszthelyi Georgikon idén ünnepeli alapításának 225-dik évfordulóját, mint Európa első rendszeres agrároktatást folytató felsőfokú tanintézete.
„…amikor megérkeztünk Keszthely szép városába, szívet melengető fogadtatásban részesültünk úgy a diákok, mint a tanárok részéről, azokat a köszöntések az ember soha nem fogja elfelejteni, még most is libabőrös leszek, ha eszembe jut. … Ez így volt szép, mondhatni tökéletes, tömör, logikus, tanulságos, élménydús, emlékezetes, életre szóló. Testvér testvérrel, vér a vérrel, határok nélkül egy közös cél érdekében a Georgikon melengető ölelésében.” – mesélte Király László, végzős hallgatónk.
Másnap kora reggel már indult is az első szakmai napra, délre már 32 fokos kánikulában találtuk magunkat. Első úticélunk Murarátka volt, ahol az önkormányzat és egy magán állatfarm tevékenységét ismerték meg vidékfejlesztési agrármérnök hallgatóink. Házigazdáink a helység polgármestere Gyergyák Zoltán és Szabó Tünde mezőgazdasági vállalkozók voltak, akik egy emberközpontú, emberléptékű közösség problémáit és fejlődését mutatták be. Diákjaink és kollégáink parázs szakmai eszmecseréket folytattak házigazdáinkkal juhtenyésztésről, agrártámogatási rendszerekről. Ugyanakkor megismerhették a kis közösségek emberfeletti összefogását is, amikor vendéglátóink az elmúlt évek árvíz viszontagságait mesélték el. A látogatás egyik tanulsága, hogy nem csak az magasszinten technologizált, nagy beruházásból vagy pályázatból felépített gazdaságok lehetnek életképesek, hanem a családi léptékű, a természeti és társadalmi környezetbe szervesen beépülő agrárvállalkozások is. Ennek feltétele, hogy nem csak a termelésre, hanem a teljes üzleti, piaci és társadalmi folyamatra oda kell figyelni.

A nap folyamán a kisrécsei Hivekovics gazdaságot is meglátogattuk, amely már az ipari szintű szervezés kiemelkedő példája. 94 hektáron termesztenek epret, málnát, áfonyát, ribizlit, mogyorót, körtét nagyáruházaknak. Házigazdánk, a MATE Georgikon végzett, fiatal mérnöke, magas szintű szakmaisággal mutatta be a gyümölcstermesztés általuk alkalmazott technikai, termelési, szervezési jellegzetességeit. Ugyanakkor a teljes ellátási lánc felépítését is bemutatta, hogyan jut el a helyileg megtermesztett friss, illetve feldolgozott gyümölcs az áruházláncokba, illetve a fogyasztókhoz. A lenyűgöző szervezésű vállalat nemcsak a termesztési folyamatokban néz komoly kihívások elé, hanem humán erőforrás, pénzügy, csomagolás, raktározás, kereskedelmi logisztika és értékesítés téren is. Házigazdánk szakmában szerzett kiváló ismeretei, kommunikációs és vezetői képessége példaértékű a jelenlegi diákjaink számára is.

Szakmai programunk pénteken a MATE Tanüzemében, a szarvasmarha farmokon folytatódott, ahová dr. Polgár Péter a MATE Keszthelyi Campus egyetemi docense kísért el.
*Érdekességként: a tanüzem, azon a 8OO hektáros területen fekszik, amelyet gróf Festetics György, a Georgikon alapítója és névadója, adományozott 1797-ben a frissen induló intézmény részére.
Először az egyetem mintagazdaságai közül a tejtermelő farmot látogattunk meg, ahol elsősorban a magyartarka tenyésztésről és a hozzá kapcsolódó kutatásokról tartott bemutatót Kovács Ákos, aki az intézmény volt hallgatója, jelenleg ezen részleg ágazatvezetője, aki közben doktori iskoláját is végzi. Itt többek között megtudhattuk, hogy az intenzív tejhasznú állományukat fokozatosan átállították a vegyes hasznosítású magyartarkára, mivel így az adott körülmények között gazdaságosabban tudnak termelni és a magyartarka fajta megőrzéséhez is hozza tudnak járulni, valamint, hogy nappalis diákok is dolgoznak a farmon részidőben, összehangolva az egyetemi óráikkal.
Az elmúlt évekhez képest feltűnt, hogy a digitalizáció itt is egyre erősebben mutatkozik, termelés hatékonyságot követnek többet között digitális eszközökkel.
Második felvonásban, a közeli lápos, 3OO hektáros legelőn extenzíven tenyésztett vörös Angus, illetve Limousine és Charolais fajtákkal tesztelik a szarvasmarha tenyésztés állattartási és gazdasági hatékonyságát. Itt sikeresen van összehangolva az egyetemi kutatás precizitása, a földművesek gyakorlatiasságával és a piaci-gazdasági helyzetet hatékonyan kezelő gazdász gondolkodással. A szakmai tudásfejlesztés mellett a gazdaságosság is kiemelt figyelmet élvez, egy farm akkor sikeres, amikor egyben profitábilis.
„Rám a legnagyobb befolyással a tangazdaság volt. Mondhatom, hogy itt, Erdélyben nincs ehhez hasonló gyakorlat orientált és motiváló központ. Tetszett, hogy mindenki úgymond hobbiként műveli a szakmáját, ezzel is elérve azt a célt, hogy mindenki abban helyezkedjen el és dolgozzon, amit igazán szeret. Tiszteletreméltó, hogy számos fiatal van vezető helyen, megbecsülve vannak és alázattal végzik a munkájukat.” – Kolumbán Andrea, III. éves VAM hallgató.
Péntek délután az egyetem hal kutató laboratóriumába, pontosabban az Alkalmazott Halbiológiai Tanszék Kutatóközpontjába látogattunk el, ahol a haltenyésztés és gazdálkodás legújabb ismereteivel gazdagodhattak hallgatóink. Egyeseknek még meglepő, hogy már a haltenyésztésben is alkalmazzák a digitális azonosítást. Diákjaink belekóstoltak a kutató munka izgalmaiba is.

A napi szakmai program végén az egyetem lovasiskoláját, illetve lótenyészetét ismerhették meg. Dr. Bakos Ádám docens a lótenyésztés magyarországi és nemzetközi történetét ecsetelte és a lótenyésztés titkait, kihívásait. Több érdekes történet elhangzott a lovasderbik két és négylábú hőseiről: lovakról, jockeykról és tulajdonosokról. Közülük többen egész vagyonukat feltették egy-egy lóra. Volt példa, hogy több generációs adóságból egy angol derbin elért győzelem hozta meg a kilábalást és az anyagi sikert.
A csapat egy része külön szakmai programon vett részt pénteken dr. Lukács Gábor egyetemi docenssel, a MATE, Georgikon, általános campus főigazgató-helyettesével. A Nyugat-Dunántúl egyik legjelentősebb agráreseménye, a Pápai Expo és Agrárpiknik volt a célpont. Az esemény főként a fiatalokat célozta meg, fókuszában a pályaorientáció és a generációváltás volt.
A zsúfolt programba még sikerült becsempészni néhány konzultációt is államvizsga dolgozat megírása előtt álló harmadéves diákok, illetve felkészítőt a záróvizsga előtt álló negyedéves hallgatók számára az anyaintézmény tanáraival.
A szakmai programokon kívül sor került néhány mély intenzitású, látványos eseményre is. A 225 éves Georgikon, Európa legrégibb agrár egyeteme egyik legfelemelőbb eseménye a Sárgulás, illetve az azt megelőző fáklyás felvonulás.

A fáklyás felvonulás az egyetem kollégiumában a korsóavatással kezdődött. Utána több mint két órás, koszorúzással egybekötött fáklyásfelvonulásra indultunk az egyetem egykori és jelenlegi épületeihez, illetve Helikon emlékműhöz. Itt az egyetemet alapító Festetics család jeles képviselői előtt hajtottunk fejét.
Szombat reggelünk “osztályfőnöki órával” kezdődött dr. Bánhegyi Gabriella docenssel. Utána az egyetem épületeitől és a kollégiumtól búcsúztunk, ezt követően lovaskocsikkal, hintókkal vonultunk végig Keszthely utcáin a lenyűgöző Festetics Kastélyhoz. A kastély udvarán zajlott a sárgulási ünnepség, a látványos palotás tánccal.
Az egyetemi vezetők, jeles meghívottak, köztük a Georgikon volt diákjai tartottak beszédet. A SZÉK kihelyezett tagozata nevében Lázár László hangsúlyozta, hogy bár földrajzilag messze van a Hargita a Balatontól, azért emberileg sokkal közelebb vagyunk egymáshoz.
A székelyruhás diákjaink és kollégáink különleges és gyönyörű színfoltjai az eseménynek.
„A Sárgulás, nem más, mint a végzősök búcsúja az egyetemtől, egy egyedülálló ünnepség a Festetics-kastély udvarán. Az ünnepséget a kettősség érzése szőtte át. Felemelő érzés volt részt venni, öröm, hála, meghatottság volt szívünkben, de a sok jó mellé pici bánat is került. Tudatosult bennünk, hogy ez egy vég is, búcsút mondunk egyetemi éveiknek, sok társunktól elszakadunk. Szerencsére az ünnepség színvonala, az ünnepi ebéd, a sárgulási bál, a sok pozitív dolog, amit ott kaptunk elfeledtetett mindent, és teljes szívvel tudtunk örülni az együtt töltött időnek, sok szép emléket tettünk tarsolyunkba.” – Gecse Ágota, végzős hallgató.

Ezúttal is köszönjük partnereinknek, támogatóinknak, hogy lehetővé tették ezt a tartalmas és motiváló programsorozaton való részvételt: ELKA International, Almási Közbirtokosság, Lövétei Közbirtokosság és a BGA Zrt.
