Talán ez a mondat jellemzi legjobban azt a helyzetet, amit tetten értünk Fazakas Imre, csíkmadarasi biogazda birtokán, amikor április 12-én a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ vidékfejlesztési agrármérnök II. éves hallgatóival terepgyakorlaton vettünk részt.
Jó volt egy olyan gazdával találkozni, akinek szellemiségét a természetközeli holisztikus látásmód és gondolkodás határozza meg, amiben első helyen van az ember, a természet és az állat, majd ezeket az alapértékeket követi természetesen a gazdaságosság is.
Találkoztunk permakultúrával, biótönkölybúzával és annak kismalomban való helyi termékké való alakításával. Példát láthattunk arra, hogy milyen lehet az egyik út egy családalapú gazdaság számára, amely összekapcsolja a múltat, a jelent és a jövőt.
Fazakas Imre meglátogatása után a Göröcsfalvi katolikus templom tornyának rajzait vettük szemügyre, amely nem a megszokott mindennapi keresztény ábrázolást vetítette ránk a magasból. Úgy éreztük, valami ősiség árad felénk, olyan, ami az Eget és a Földet összeköti, ami elviszi gondolatainkat régi kultúrák, magyar örökség, helyben maradás és vidékfejlesztés szövevényes világába.
Terepgyakorlatunkat a Csíkszeredai Húsvéti-vásár megkerülésével, benne megejtett helyi termékek megvásárlásával és egy közös teázás mellet megejtett gondolatzáró beszélgetéssel fejeztük be.
SZEK Vidékfejlesztési Intézet nevében
Lázár László oktató/intézetvezető