Az e heti SZÉK-beszédben, Gáspáry Eszter kolléganőnk arról beszélt, hogy milyen fontos a kapcsolódásban a történetmesélés. Mesélő és a hallgató között egy azonnali kapcsolat jön létre, ami hosszú távon is megerősíti a felek kapcsolatát. Történetekben emlékezünk egymásra, és ránk is történetekben emlékeznek a közeli és távoli szeretteink. Eszter arra bátorított, hogy merjünk mesélni egymásnak, és bátorkodjunk felfedni az emberi oldalunkat a történeteinkben.
Érdekességként elmondta, hogy a mesélés, és a hallgatás során számos hormon szabadul fel bennünk, ami hatással van a teljesítményünkre. Egy személyes, vagy akár szomorkás történet hallgatása közben oxitocin szabadul fel bennünk, ami erősíti a kötődést, bizalmat a hallgató iránt, illetve nyugtató hatással van ránk. Amikor egy vidám történetet hallgatunk, akkor endorfin szabadul fel bennünk, amitől kreatívabbak, nyugodtabbak és fókuszáltabbak leszünk. Nem utolsó sorban úgy a mesélőt, mint a hallgatót elönti a dopamin, ami a memóriánkat, motivációnkat és figyelmünket erősíti.
A beszéd végére egy újonnan megjelent Question Kit kártyajátékkal lepett meg bennünket, amivel mindannyian megoszthattunk életünk egy eddig kevésbé ismert részletét, történetét egymással.
Ha titeket is magával ragad a történetmesélés, ezeket a TED Talkot ajánlja figyelmetekbe Eszter:
How the story transforms the teller | Donald Davis
The magical science of storytelling | David JP Phillips