A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ 25 éve áll az erdélyi magyar és ezen belül a székelyföldi magyar oktatás innovációjának szolgálatában. Tette ezt elsősorban a romániai magyar felsőoktatás fejlesztésére éveken keresztül, de ez a munka és szolgálat, folyamatosan kapcsolódott a szakoktatás kérdéskörével, problémáival, amely hosszú évek óta megoldatlan az erdélyi magyar oktatásban. Számos kísérletet tettünk saját erőből, hogy ezt az egyre jobban lesüllyedő oktatási ágazatot fejleszteni lehessen. Ebben a munkában partnerünk a székelyudvarhelyi székhelyű Hargita Business Center inkubátorház, amely nemcsak a térségünk, hanem makróregionális szinten is egy vállalkozásfejlesztési sikertörténet.
Az ügy előmozdítása érdekében 2024. február 26-án, intézményünkbe látogatott Pölöskei Gáborné szakképzésekért felelős helyettes-államtitkár asszony, Rostás János kancellár úr (Mátészalkai Szakképzési Centrum), Meztger Tibor kancellár úr (Baranya Vármegyei Szakképzési Centrum), és Vujkov Krisztina nemzetközi szakreferens asszony.
A delegáció tagjainak székelyföldi körútjuk során bemutattuk a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központot és eddigi munkáink eredményeit, ugyanakkor azokat az elképzeléseket, amelyek alapján modellezhető lehetne az erdélyi magyar szakoktatás, amely az egyes erdélyi magyar városok között inkább a szinergiát és az együttműködést, és nem a versengés újabb folyamatát indítaná el.
Az államtitkár asszony megosztotta velünk annak a rendszernek a felépítését, amely által a szakképzés megújításra került Magyarországon, és betekintést nyújtott a szakképzési centrumok működésébe. Ismertette a jelenlévő vállalkozókkal, szakoktatási intézmények képviselőivel, hogy a rendszer keretében nem csak a szakképzésbe bekerülő diákok oktatását támogatja a magyar állam, hanem hangsúlyt fektetnek a szakoktatók, mentorok képzésére is.
Az általuk kialakított rendszer előnye, hogy teljes mértékben alkalmazkodik a vállalati elvárásokhoz, képzéseiket a piaci igények szerint alakítják, hogy segítsék a helyi munkaerőhiány utánpótlását. A szakképzési centrumok feladata, hogy a helyi vállalkozókkal, gazdálkodókkal jó kapcsolatban legyenek és eszerint határozzák meg milyen képzéseket kell folytatni. Ezeknek a képzéseknek egy hangsúlyos része duális képzési rendszerben zajlik Magyarországon, amely azt jelenti, hogy az első része egy ágazati képzés, és az ágazati képzés után választanak szakmát a tanulók. A duális másik fontos jellemzője, hogy a vállalkozók munkavállalóként alkalmazásba veszik a tanulókat, így a diákok sokkal hamarabb megtanulják, hogyan kell nekik beilleszkedni a munkaerőpiacra.
Mi hozta létre az igényt: sok panasz érkezett a vállalkozástoktól, hogy az iskola elvégzése után még nagyon sok időbe telt, hogy a végzetek megtanulják használni az adott területen alkalmazott eszközöket, ismerjék a folyamatokat, rendszereket, hozzászokjanak az illető munkához. Ötvözve vannak a vállalati és képzési igények, így egy nagyon szoros kapcsolat alakul ki az iskolák és vállalatok között.
Államtitkár asszony részletesen beszélt a 3 éves szakképzésekről, valamint az 5 éves technikus képzésről, amellyel akár ECTS pontokat gyűjthetnek a diákok, és azok beszámításra kerülnek egyetemi tanulmányaikba. A technikus képzés ezáltal az egyetem „előszobájává” válik, ugyanakkor felvértezi a diákokat olyan gyakorlati ismeretekkel, amelyet az egyetem nem tud biztosítani számukra.
Ezt a fajta hatékonyságot a felnőttképzésbe is szeretnék bevinni, rövidített képzéseik vannak, ez azt jelenti, hogy a 3 éves képzések anyaga tömbösítve kerül leadásra, rövidített oktatásban, 6-10 hónapban, attól függ, hogy milyen típusú szakmáról van szó. Alkalmazzák a beszámítás rendszerét,korábbi munkatapasztalatokat, így akár egyéni képzésekre is lehetőség van a felnőttek esetében.
A magyarországi delegáció célja az volt, hogy elhozza, bemutassa ezt a rendszert, együtt gondolkodjunk az erdélyi fiatal felnőttek szakképzésében, vagy akár az idősebb korosztály átképzésében és tájékoztasson bennünket arról, hogyan tudnak segíteni ennek a rendszernek a székelyföldi meghonosításában, felmérjék mire lenne igény nálunk, és az alapján milyen képzési portfóliókat tudnánk közösen összeállítani. A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ vezetősége nyitottsággal áll a feladat előtt, hogy bekapcsolódjon ennek a projektnek a székelyföldi letelepítésébe.