Bizonyára lesz még vendég, akit becsábítanak a SZOBA KIADÓ, Zimmer Frei vagy Cameră de închiriat táblák, de egy panzió még csak elfogadható mértékű kihasználtságát is – hacsak nem különösen nagy átmenő forgalmat lebonyolító országút mellett található – egész biztos, hogy nem az így betérő vendégek adják. Az üdülő-, a pihenő-, a nyaralóhelyeken pedig már régebben felismerték a jobb szállásadók, hogy nem ez a vendégcsalogatás eredményes módszere: internetes portálokon (nem csak a saját honlapon!), közösségi médiában, turizmusszervező vállalkozások bevonásával ajánlják magukat már jó ideje. A koronavírus alatti hosszú zárvatartási időszak után – ami miatt szinte minden korábbi rendelést is lemondtak – elengedhetetlen lesz a panzió jó hírnevének feltámasztása, megerősítése és a vendégkör újraépítése. Ezt célszerű egy arculat- és programfrissítéssel egybekötni, azzal kezdeni. Nem feltételen új névre, megváltoztatott (akár frissített) külcsíni vagy grafikai megjelenésre gondolok, hanem a vendégtoborzás és vendéglátás filozófiájának és gyakorlatának jelentős átformálására.
A megújításhoz, újraindításhoz természetesen fejlesztésre van szükség. Ez azonban véletlenül sem az extenzív, bővítő jellegű fejlesztés legyen, nem több szobát, ágyat kell kínálni – mert minden bizonnyal jelentős mértékben csökkenni fog a turisták, a vendégéjszakák száma –, hanem más módon van többre szükség. Szinte minden stratégiai ajánlásban szerepel a marketing-guru Philip Kotler azon javaslata, hogy nyerni „a vevőigények túlteljesítésével, a többletszolgáltatások nyújtásával” lehet. Ez mind a termékekre, mind a szolgáltatásokra igaz, de különösen fontos a turisztikai piacon. Ezzel egyidejűleg megvalósulhatnak a régóta emlegetett fejlesztési – az új irányzatoknak: fenntarthatóság, zöldgazdaság, digitalizálás, hatékonyság – igényeknek megfelelő várakozások.
Mi lehet akkor az a többlet, amit egy szállásadó nyújthat? Meglátásom szerint a vendég teljes KIKAPCSOLÓDÁSA és PIHENÉSE. Vegye át a vendég ott tartózkodásának egész időszakára vonatkozó szervezési, adatgyűjtési fáradozásának terheit. Kínálja tálcán a környék összes elérhető érdekességét, és azt is, hogy megszervezi a gondtalan (nem feltétlenül a saját autóval való) odajutást. Gondoskodjon, hogy ott ne kelljen sokat várakozni, sorban állni, és ott is várják szeretettel és érdeklődéssel a vendéget. Ez csak akkor fog sikerülni, ha a szállásadó (a panzió, hotel) kiépített kapcsolati hálóval és részletes, pontos, megbízható információkkal rendelkezik a bejárható térség összes lehetséges ajánlatáról, legyen az sportos vagy elegáns, kihívó vagy átlagos, élvezeteket vagy tudást tápláló, stb.
Ezt a bonyolult feladatot egy felkészült, tehetséges programszervező tudja jól megoldani, aki ezeket a lehetőségeket feltárja, az együttműködő kapcsolatokat kiépíti és ápolja, majd a vendégekre, igényekre, időpontokra lebontva, az időjárást is figyelembe véve, napi szinten konkretizálja. Ő állítja össze az egyéni programajánlatokat: tájékoztatókkal, látnivalókkal, előkészítéssel, belépő intézéssel, a távolságok leküzdését segítő fuvarozókkal (kisbusz, hintó, autó, szán, kerékpár, szekér stb.). Célszerű a napi programokhoz a vendég igényeinek megfelelő étkezési ajánlatot is adni. Egyik oldalról tehát nagyon sok ismeret kell az elérhető turisztikai és gasztronómiai lehetőségekről, másrészt tudni kell előzetesen információkat szerezni a potenciális vendégről, érdeklődési köréről, vágyairól és lehetőségeiről. A programszervezőnek nem kell főállású alkalmazottnak lennie, de mobilis, kommunikatív személy legyen, aki akár több vendéglátótól kapott megbízásokkal, esetleg jutalékos szerződésekkel működtetett vállalkozó is lehet. Jellegzetesen fiatalos, nagy részben digitális ezközökkel szervezhető, ha úgy tetszik, „start-up” vállalkozás is lehet. A szakmában már vannak ilyenek, desztinációmenedzsernek hívják őket.
Napjaink utazója már nem a nap-víz-semmittevés (evés-ivás és szórakozás) bűvöletében él, hanem a megismerés, az új ismeretek és tapasztalatok, a mesélni való érdekességek gyűjtése hajtja. Hogy „villogni” tudjon vele (fényképezze, szelfizze, kommentálja stb.). Ha ebben akarunk segíteni neki, akkor viszont személyre szabott ajánlatokat kell tudnunk összeállítani a részükre. Azt az információ-gyűjtési rendszert, amely révén a vendég (akár csak potenciális vendég) értékrendjét, elképzeléseit és lehetőségeit megismeri a programszervező, ki kell alakítani és beépíteni a foglalási rendszerbe, ami komoly piackutatási és kommunikációs ismereteket és képességeket igényel.
Az egyéni programajánlatok elkészítésének lehetőségét természetesen a saját ajánlati munkánkban célszerű felhasználni. Ehhez egy vendéglői étlaphoz hasonló, vonzó ajánlati lapot kell már a honlapon, az első kapcsolatfelvételnél bemutatni. Talán nem kell teljesen részletezni, de figyelemfelkeltő lehet, ha egy hagyományos étlap szerkezetéhez hasonló elemekből állítjuk össze az ajánlatot. Példaként egy ötlet, amit az adott helyszínre konkrétan a helyileg elérhető „alapanyagokból” önállóan, a panzió vagy a térség „séfjének” (a programszervezőnek) kell összeállítania:
|
|
„Előételek” |
A térséget bemutató rövid vendégfogadó PR-film a településről, térségről a hallban lévő TV-készüléken, vagy a hotel belső rendszerén a szobai készüléken. |
„Levesek” |
„Étvágygerjesztő” első délutáni, esti ajánlatok. A hosszú utazás után sokan igénylik, de legyen nagyon „laktató.” |
„Főételek” |
Természetből készült fogások (hajóút, hegycsúcsok, liftek, natúrparkok stb.). Történelmi fogások (várlátogatás, múzeum, csatatér, emlékmű stb.). Építészeti fogások (kastély, torony, templom, híd, szobor, új építészet stb.). Sportos fogások (kirándulás, síelés, úszás, mérkőzéslátogatás stb.). Kulturális fogások (városnézés, múzeum, hangverseny, opera, színház stb.). Szórakoztató fogások (zene, tánc, népművészeti program stb.). |
„A séf ajánlata” |
A térség speciális programjai, koncertek, bajnokságok, egyedi kapcsolatok szervezett látogatása, borkóstoló stb. |
„Helyi ízek” |
Térségi folklór- és/vagy gasztronómiai sajátosságok, programok, vásár (ősi mesterségek, faluház, skanzen stb.). |
„Kímélő ételek |
Wellness, masszázs, pihentető könnyű séta (rosszabb időre külön ajánlat). Vacsora a panzióban. |
„Desszertek” |
Esti programajánlatok, kulturális, folklór, zene, tánc stb. |
„Naponta változó menü” |
Az időjáráshoz igazítva, egyedi lehetőségek szerint, egyszerűbb ajánlatok, lehetőségek. |
Jó étvágyat! |
Az újra tervezés ideje már elkezdődött: ne késlekedjen, találja meg egyedi megoldásait!
Mérlegelje lehetőségeit! Képzelje el és jellemezze az új vevőkörét! Gondolkodjon új, szolgáltatásbővítő és személyesítő ajánlati palettáján! Legyen néhány jó üzenete, válasszon alkalmas és hatékony kommunikációs csatornákat!
Kandikó