Blog

Könnyűipari mérnök hallgatóink üzemlátogatása a COATS-nál

Az Óbudai Egyetem határon túli kihelyezett könnyűipari mérnök képzésének I. éves hallgatói látogatást tettek a székelyudvarhelyi COATS ROMANIA gyárban. Üzemlátogatásukról Crăsneanu Katalin hallgatónk beszámolóját olvashatjátok.

 

Elsőéves könnyűiparimérnök hallgatóként nagyon fontos információkkal, érdekességekkel gyarapodott az ismeretünk az üzemlátogatás során, főként, hogy a textilipar egyik legjelentősebb alapanyaga került bemutatásra, a cérna.

 

A gyárlátogatás alatt informáciokat kaptunk a Coats cérnagyártás történetéről, a környezetvédelmi folyamatokról, a különféle ISO standardokról (ISO 45001, ISO 50001 és ISO 14001), BRC, ÖEKO-TEX 100, a GRS, a vezetőség nagy hangsúlyt fektetett a munkavédelmi szabályok ismertetésére, és a teljes gyártási folyamat részletgazdag bemutatására.

 

A cérnagyártással foglalkozó COATS céget 1755 -ben alapították Skóciában, amely mára világszintű céggé nőtte ki magát, olyannyira, hogy a világ első számú cérnagyártó vállalataként tartják nyilván, több mint 70 országban van jelen. Székelyudvarhelyen 2001-ben kezdte meg tevékenységét és jelenleg közel 500 személynek biztosítanak stabil munkahelyet.

 

Megtudhattuk, hogy a Coats Romania vezetősége hét alapvető pillért tart szem előtt a vállalatirányítás során: alkalmazottai megbecsülését, költséghatékony termelést, fenntarthatóságot, termékeinek kifogástalan minőségét, a szabványok alkalmazását, elégedett üzleti partnereket, és nem utolsó sorban a közösségépítést.

 

A székelyudvarhelyi üzem a nap 24 órájában, a hét 5 napján dolgozik, ez idő alatt 134 darab festőgépet, 8 szárítógépet üzemeltetnek, festési és kiszerelési (950 csévélőfej) kapacitásuk akár napi 18 tonna készterméket eredményez.

 

Tevékenységük az alapanyagok beszerzésével kezdődik, ami magában foglalja a minőségi nyerscérna importálását más, távolkeleti Coats cérnagyártóegységektől, festékek, kellékek, csomagolóanyagok beszerzését, amelyek különböző igényeknek kell megfeleljenek.

 

A cég akár napi 700 megrendelő feldolgozásával több tonnányi készterméket tud előállítani, amely a folyamat megtervezéséből, a nyerscérna megfestéséből, laboratóriumi ellenőrzésekből, különböző méretre való kiszemeléséből, raktározásából és kiszállításából áll.

 

Érdekes volt megtudni, hogy világhírű márkákat gyártó klienseket szolgálnak ki, akik több mint 10000 standard szín közül választhatnak, de már arra is volt példa, hogy klienseik egy anyagdarabot küldtek színmintának, amit spektrofotométer segítségével azonosítottak és a kapott adatok alapján legyártották a megfelelő színű, vastagságú, tulajdonságú cérnát.

 

Aranyosgyéresen található készárú raktárukba jelenleg 33.000 cikket raktároznak és akár 650 tonna készterméket is képesek tárolni. A minőségileg nem megfelelő termékeket, cérnákat, amelyeket már nem lehet újrahasznosítani, elkülönítik és hulladék begyűjtő cégeknek adják át, akik hőenergia pótlására használják azokat fel.

 

Köszönetet szeretnénk mondani a teljes COATS ROMANIA vezetőségének, hogy lehetővé tették a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ hallgatói számára a gyárlátogatást, Török Melinda oktatónknak hálásak vagyunk a fogadtatásért és munkavédelemi ismeretekért, Szakács Leventének a termelés bemutatásáért, Crăsneanu Cristiannak a raktározási folyamatok ismertetéséért.

 

Hogy mire is jók az ilyen üzemlátogatások azon kívül, hogy látjuk a gyártási folyamatokat? Egy olyan részletes, különleges betekintést kaptunk a cérna világába, amely felülmúlta az általános ismereteinket. A látogatás után már nem csak a cérnaszálat és a divatot gondoljuk a „cérna” mögé, hanem meglátjuk benne az autó technológiát, a kényelmes lábbeliket vagy akár a tűzoltók, katonák biztonságát.