Az erdőgazda képzésünk során kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy diákjaink megismerkedjenek a környezetvédelem és a fenntartható erdőgazdálkodás alapelveivel.
A klímaváltozás, a szárazodó klíma, a megnövekedett turizmus és a lakott területek terjeszkedése mind hatással vannak az erdők egészségére. A környezetvédelem tantárgy segít abban, hogy felkészítse a leendő erdőgazdákat ezen kihívások kezelésére, biztosítva az erdők hosszú távú fenntarthatóságát.
Az erdőgazda képzés egy jelentős előre lépés a szakmai oktatás terén. Az erdők tulajdonosainak felkészítése a szakmai és természeti környezet kihívásaira elsődleges feladata a szakmának. Ez egy úttörő feladat. A szakmai tantárgyak listázásakor a környezet védelme is bekerült a feldolgozandó témák közé. A klímaváltozás teremtette új helyzet próbára teszi az erdők tűrő képességét és a társadalmi elvárás is egyre inkább abba az irányba taszítja a szakmát, hogy az megfontolja és felmérje minden beavatkozás várható hatásait. Az erdő maga is egy összetett természeti rendszer, amely egyrészt érzékeny minden beavatkozásra, de ugyanakkor nagy nyomás alatt van több tényező miatt. Ezek a tényezők közül legsúlyosabb a melegedő és
szárazodó klíma, amivel a fák nem tudnak lépést tartani, nekik évszázadokra lenne szükségük ilyen mértékű adaptációra. De további hatások, amelyek befolyásolják az erdei ökoszisztémákat a faanyag haszonvétele és kihozatala, a turizmus felerősödése, a lakott területek kiterjesztése erdő közeli területekre, a vízrendszerek módosítása mind jelentős változásokat hoz az erdő életében.
Miért is fontos a környezetvédelem az erdőgazdálkodás terén?
Mert első sorban a lehetséges hatásokat kutatja. Bármilyen módosítása az erdei környezetnek kihat majd a rendszer működésére. Egy olyan rendszer működésére, amely nekünk embereknek nélkülözhetetlen klímaszolgáltatásokat nyújt.
Bármilyen beavatkozás jelentősen csökkentheti az erdők klímaszolgáltatásait.
Mik is ezek a klímaszolgáltatások?
Talán a legismertebb a széndioxid és oxigén cseréje, de nélkülözhetetlen a víz körforgásának biztosítása, a biodiverzitás megtartása és nem utolsó sorban a termő talaj megtartása. Ezektől a klímaszolgáltatásoktól nemcsak gazdaságunk függ, hanem puszta létünk is.
Mindezen témák terítékre kerültek az erdőgazdálkodás környezetvédelmi szempontjainak vizsgálata során.
Az elméleti és egy gyakorlati találkozók alatt az alábbi témákat boncolgattuk:
- Mik az erdei környezet főbb elemei: domborzat, talaj, vízrendszer, erdőtakaró és biodiverzitás.
- Milyen hatást gyakorolnak különböző erdészeti beavatkozások az erdei környezet elemeire.
- Mi a hatástanulmány és mire használjuk.
- Környezetvédelmi és természetvédelmi törvények, nemzetközi egyezmények, amelyek hatással vannak az erdőgazdálkodás mindennapjaira.
- Az Európai Unió Környezeti hatástanulmány irányelve és annak a Román nemzeti jogi átültetése.
- Az erdőgazdálkodási törvények és szabályok környezetvédelmi vonatkozásai.
- Nemzetközi tanúsítási rendszerek FSC/PEFC környezetvédelmi követelményei dokumentációk és gyakorlat.
Az utolsó találkozásunk természetesen egy gyakorlati terepbejárást feltételezett, ami alatt megpróbáltuk a gyakorlatban megtalálható példákkal még jobban megértetni az elméleti órákon feldolgozott témákat. Ez Ivóban került megszervezésre.
Mivel is szembesültek a diákok a gyakorlati eseményen?
- Egy vágástér megtervezése figyelembe véve a környezeti hatásokat és az FSC/PEFC erdőgazdálkodási tanúsítványok elvárásait.
- Erdei utak tervezése, átkelők vízfolyásokon, vízfolyások melletti vágásterek szabályai.
- Az erdőgazdálkodási beavatkozások hatásai az erdei védett fajokra és az erdőre, mintélőhely.
- Biodiverzitás az erdőben.
- Megvizsgáltuk a Zetelaki Erdőrendészeti Hivatal és Holnap Erdeje Alapítvány egy 2020-ban elindított projektjét, ami mobil fahidak felállítását kezdeményezte erdei utak és vágásterek azon részén ahol a rakományt át kell hozni a vízfolyáson.
A gyakorlati oktatás a továbbiakban egy őserdő szerű erdőrészt mutatott be. Jelentős pillanata volt a gyakorlatnak, amikor két velünk tartó erdészeti szakértő közül Marius Petrila a Román Erdészeti Kutatóintézet kutatója beszélt az érintetlen erdőrészekről, mint stabil ökoszisztémák és hogy miért fontos ezeknek a kis erdőrészeknek a megőrzése. A másik szakértő a Zólyomi Technikai Egyetem Professzora, Andrea Majlingova az erdőtüzek szakértője arról beszélt, hogy milyen hatással jár az erdőtüzek pusztítása a tágabb környezetre. Milyen kihívásokkal kell szembe nézzenek a Kárpáti régiók országai ami az erdőtüzeket illeti és hogyan kell felkészülnie a tűzmegelőzésre egy erdőgazdának.
Köszönjük a leendő erdőgazdáknak, hogy ilyen lelkesedéssel vettek részt az elméleti és gyakorlati órákon, valamint hálásak vagyunk meghívott szakértőinknek, akik örömmel osztották meg tudásukat és tapasztalataikat.
Kádár Tibor Sándor erdészmérnök
beszámolója