Ahogy írjuk ezeket a sorokat elég csak néhány pillanatra visszagondolnunk Lázár Ágnes kolléganőnk SZÉK-beszédére és már folyik a könnyünk – szerencsére a nevetéstől. Pedig Ági minden komolyságát összeszedte, amikor meghívott bennünket egy kihívásra. Bizonyára néhányan már hallottatok a „Try not to laugh opera challenge”-ről, amelyben családok, baráti közösségek egy kórust alkotnak és próbálják nevetés nélkül elénekelni Mozart: A varázsfuvola operájából, Az Éj királynője áriájának egy rövid részletét… Nos, tavaly gondolkodtunk azon, hogy a SZÉK25 ünnepségre milyen szép volna, ha összeállna egy SZÉK kórus – ez nem valósult meg, de eláruljuk, mi rögtönöztünk egyet és kipróbáltuk a kihívást… Három dologra biztosan jó volt:
- megbizonyosodtunk arról, hogy a SZÉK épületének ablakai a legkiválóbb minőségű üvegből készültek, mivel kibírták ezt műsort.
- tudjuk, hogy ha egyszer mégis kórust szeretnénk létrehozni, a válogatóra tilos meghívni az adminisztrációs kollégákat.
- hatalmasat nevettünk.

Mint kiderült, szerencsére a lényeg a nevetésen volt, ugyanis Ági témaként a nevetést és annak jótékony hatásait hozta el és mutatta be nekünk. Többek között megtudtuk, hogy a nevetésnek fájdalomcsillapító, stresszcsökkentő, de akár súlycsökkentő hatása is van, ugyanakkor egy jó nevetés javítja a szív- és érrendszeri problémákat, serkenti a vérkeringést és enyhíti a gyomorpanaszokat.

Ági azt is felvázolta, hogy a nevetés pozitív hatással van a társas kapcsolatainkra, hiszen mosollyal vagy akár humoros beszélgetéssel könnyebben tudunk kapcsolódni másokhoz, elfogadóbbá, empatikusabbá tesz minket, de növeli a kreativitásunkat és a rugalmasabb gondolkodást. A nevetés emellett összehozza az embereket és elősegíti a kapcsolatok intimitását, sok esetben pedig átsegít a nehéz helyzeteken.

A munka oldaláról megközelítve pedig elmondhatjuk, hogy egy jókedélyű munkakörnyezetben a nevetésnek jótékony szerepe van a csapatszellem erősítésében, megkönnyíti az olykor monoton feladatokat, csökkenti a nyomást és ezáltal növeli a dolgozók hatékonyságát.
A nem vicces, gúnyolódó vagy ripacs módon bohóckodó szituációk jelentőségére is kitért Ági, majd javasolta, hogy készítsünk magunknak egy „nevetés naplót”, „nevetés könyvtárat”, amelybe olyan videókat, mémeket, számunkra vicces dolgokat tárolunk, amelyeket megnyitva bármikor jót nevethetünk.

A SZÉK-beszéd végén közösen kibeszéltük, hogy kit mi nevettet meg és nagyrészt mindenkitől visszajött, hogy szerencsések vagyunk, mert a családjainkban, kollégáink, barátaink között ott vannak azok a humorbombák, akik képesek a lehetetlennek tűnő pillanatokban is mosolyt csalni az arcunkra.
