Amint már több helyről is értesülhettetek, 2020 decemberében ért véget az a román módszertani szemináriumsorozat, mely a résztvevők visszajelzései alapján gyakorlatias, hasznos és újító szellemű volt. A jelenlévők azt is szorgalmazták, hogy mindez a tágabb pedagógus tábor számára is elérhető legyen.
Ezeknek az elvárásoknak eleget téve, tisztelettel és szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a 2021. március 12-én induló (6 alkalom – alkalmanként 3 óra, rövid szünetekkel), a VitaMAG által szervezett szemináriumsorozatra.
Mindketten nemcsak (több mint 20 év tapasztalattal rendelkező) pedagógusként, de szülőként is részesei vagyunk az oktatás világának, több szempontból is belelátunk a nyelvtanítás folyamatába. Tudjuk, hogy nem lehet úgy tanulni, ha gondjaink vannak, szorongunk, az előző óra felmérőjének hatása alatt vagyunk, félünk, hogy a társaink kinevetnek.
Mit tegyünk, ha az előbb említett aggodalmak falat húznak a tanuló és a tantárgy, a tanuló és a tanár közé? Hogyan építsünk hidat a gyerekek között, hogy egy összeforrott közösséggé formálódjanak, ahol egymás gyengeségeit elfogadják, mert tudják, hogy vannak olyan erősségeik, melyek a csapat egységét szolgálják?
Hogyan építsünk hidat a gyerekek és közénk, hogy megérezzék, egyenként is fontosak nekünk, bizalmukba fogadjanak, és ezáltal a pajzsokat leengedve befogadják, amit tanítani szeretnénk nekik?
Ezekre a kérdésekre fogunk válaszokat találni közösen. Minden alkalom első óráját olyan tevékenységek kipróbálására szánjuk, melyek a fent említett fesztelen légkört a diák és tanár között meg tudják teremteni.
A fennmaradó két óra alatt tapasztalatokkal, tevékenységekkel szeretnénk szolgálni ahhoz, hogy miként lehet a román nyelv (ám nem kizárólag csak a román nyelv) elsajátításában segíteni kisebb és nagyobb diákoknak egyaránt.
Csupán ízelítőként – a teljesség igénye nélkül – néhány olyan kérdés, amelyet érinteni fogunk az alkalmak során:
- Mi a különbség egy nyelv tanulása/tanítása, valamint elsajátítása között, és mit tehetünk annak érdekében, hogy a diákoknak segítsünk egy nyelvet minél jobban és hatékonyabban elsajátítani?
- Mennyire hatékonyak a nyelvtanítási továbbképzések, és mit tehetünk annak érdekében, hogy egy-egy képzés után ne térjünk vissza a korábbi gyakorlatunkhoz, hanem azt, amit elsajátítottunk, szervesen beépítsük hétköznapjaink gyakorlatába?
- Melyek azok a tevékenységek, amelyek a leghasznosabbaknak bizonyulnak, ha a kisebb korosztálynak szeretnénk segíteni a nyelvek elsajátításában: böngészők használata, történethallgatás, karakterképzés, történetalkotás, TPR stb.
- Van-e, és ha igen, mi a nyelvtantanítás haszna? Mikor és mennyi nyelvtant tanítsunk?
- Milyen formában tanítsunk szókincset?
- Hogyan tudunk megszervezni egy tanórát úgy, hogy a lehető leghatékonyabb tevékenységekkel segítsük elő a nyelvek elsajátítását?
- Van-e alternatíva a jelenlegi nyelvtani fogalmak, valamint témakörök köré épülő tanmenetekre?
- A jelenlegi tankönyvekben (leginkább 1-8.) melyek azok a tevékenységek, amelyek a leginkább hasznosak? Milyen elvek alapján tudjuk eldönteni, hogy egy-egy tevékenység hasznos-e vagy sem?
- Hogyan tegyük a beszédünket érthetővé? Hogyan győződjünk meg róla, hogy értik azt, amit mondunk?
- Mi az olvasás szerepe a nyelvek elsajátításában?
Ezek és ehhez hasonló kérdések megbeszélése, illetve bármilyen olyan további kérdés, gond, felvetés, amelyekkel a nyelvek elsajátítása során találkoznak, fogják képezni ezen sorozat gerincét.
Annak reményében, hogy gyümölcsöző néhány órát tudunk együtt tölteni, szeretettel várunk mindenkit!
Tisztelettel,
Ilyés Krisztina és Egyed Gergely
Ui.: A jelentkezők számától és lakóhelyétől függően személyes és online csoportot is indítunk.