Blog

Szakmai programokon és Sárguláson vettek részt gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnökeink

A ballagások időszakát éljük a napokban, hetekben. A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök szakos hallgatói különleges helyzetben vannak, mert kétszer is ballaghatnak. Az első ballagásukra a III. év végén kerül sor, amikor a MATE Keszthelyi Georgikon Campusának meghívására részt vesznek a Sárgulási ünnepségen, a másodikra egy évvel később, miután sikeres államvizsgát tesznek. Ez az utóbbi zárja igazán le a mérnöki oklevél megszerzésének a folyamatát.

Május 29 és június 1 között, a harmadéves diákokkal a Georgikon Campuson részt vettünk a Sárguláson. Ez az esemény nem csak egy egyszerű ballagási ünnepség, a diákok számára ez egy szakmai tanulmány út, egy csapatépítő, egy élményekkel teli utazás.

Szakmai tapasztalataikat bővíthették agroturisztikai vállalkozás meglátogatásával, ahol megtapasztalhatták, hogy mennyire fontos az ötlet, az elkötelezettség, a jó szervezés és a piac igényeinek felismerése és annak kiszolgálása. Láthatták, hogy egy előre megtervezett szolgáltatás az igények megjelenésével miként alakította át a vállalat kínálatát és üzletpolitikáját.

Betekintést nyertek a magyarországi területalapú támogatási rendszerbe egy angus húsmarhatelep meglátogatása révén, valamint összehasonlításra nyílt lehetőség a székelyföldi gazdálkodási modell és a Keszthely környéki gazdálkodási modell között. Szépen kidomborodott, hogy különböző tájban az erőforrások más menedzsmentje szükséges ahhoz, hogy egy húsmarha telepet nyereségessé tudjon tenni egy mezőgazdasági vállalkozó.

Intenzív haltenyésztés rejtelmeibe nyerhettek betekintést a diákok, majd meglátogatták a Festetics örökség fenékpusztai felújított, és a turizmus szolgálatába állított épületegyüttesét, valamint megkóstolták a cserszegtomaji szőlészetben termelt borokat, természetesen értekezve itt, ezen termékek gazdasági és társadalmi szerepéről.

A Szendrei Júlia emlékház meglátogatása révén más szemszögből láthattak bele a Petőfi kultusz rejtelmeibe, valamint az 1848 utáni magyarországi irodalmi életbe. A szakmai program utolsó állomásán a ló és lótartás került fókuszba.

Ezen tartalmas programok után érkeztek el a ballagási ünnepség első állomásához, amely idén is korsóavatóval kezdődött, de eltérően az előbbi évektől, ezévben egy kissé szélesebb körű ünneplésre került sor: népdallal, tánccal, énekléssel, ami ráhangolta a résztvevőket a fáklyás felvonulásra. A fáklyás felvonulás az idén is próbára tette a székelyruhát viselő diákok fizikai állóképességét, de a látvány, amivel gazdagítottuk a kíváncsiskodó turistákat, kárpótolta a fizikai megpróbáltatást.

Az ünnepi sorozat utolsó napján, a diákokat elbúcsúztatták a szakfelelősök, majd búcsút vettek az egyetem különböző épületeitől. Először a kollégiumtól, majd innen lovas kocsikra és hintókra ülve átvonultak az egyetem főépületéhez, és innen is búcsút vettek. Az ünnepség utolsó, és egyben talán a legdíszesebb állomása, a Festetics kastély udvarán történő esemény, amely során ünnepi beszédek keretében búcsúznak el oktatók, diákok, különböző intézmények vezetői a sárgulóktól, akik utolsó mozzanatként egy palotás tánc bemutatásával ajándékozzák meg a jelenlévőket.

Jó tudni, hogy egyre több székelyföldi ember életében hozott és hoz élményt a Sárgulás, erősítve így Székelyudvarhely és Keszthely, Székelyföld és Magyarország láthatatlan szálakkal összekötött kapcsolatát. Reméljük jövőben is lesznek olyan végzőseink, akik részesülhetnek ebben az élményben és fenn tudjuk tartani a keszthelyiek számára a több mint 140 éves hagyományt, amelyben Székelyudvarhely is már közel 10 éve részt vesz.

SZEK Vidékfejlesztési Intézet
Lázár László intézetvezető