A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ vidékfejlesztési agrármérnök III. éves diákjai április 4-én és 5-én, öt olyan szervezettel találkoztak, ismerkedtek meg és nyertek betekintést munkafolyamataikba, akik mindennap a térség élhetőbbé tételével foglalkoznak.
Legelőször Galambfalván a Várfélénél ízlelhettük meg a polgármesteri feladatok komplexitását. Álmodni kell, szervezni és a közösséget mozgatni, tudtuk meg Gyerkó Levente polgármestertől, aki kifejtette, hogy ha a közösség részt vesz a munkálatokban, akkor azt a továbbiakban is magáénak érzi és felelősen gondolkodik a megalkotott dolgok sorsáról.
Második állomásunkon egy mesébe illő történettel fogadtak, amelynek eredménye a Szentábrahámi Csodakert. A Csodakert működtetőjétől Csíki Emesétől megtudtuk, hogy 2012-ben, amikor nekifogtak a biokert kialakításának, nemsok tapasztalattal rendelkeztek a mezőgazdasági munkák terén, de megtanulták menetközben és ma egy fél hektáros kert biztosítja családja megélhetését. Hangsúlyozta, a félhektáron megtermelt alapanyagot nem alapanyagként értékesíti, hanem feldolgozza és kész termékként adja el őket, ami egy igen fontos dolog, ha vidékfejlesztésről beszélgetünk.
Szintén látogatást tettünk a Nagyküküllő Mezőgazdasági Szövetkezetnél, amely során megbeszéltük, hogy mi a szövetkezet működési elve, és miként érvényesülnek benne a társadalmi és szociális szempontok. Kiemeltük, hogy az együttműködés nem magától értetődő, hanem tanulási folyamatok révén megszerezhető tudás.
A Fiatfalvi Ugron kastélynál tanúi lehettünk annak, hogy az épített örökség jó kezekben miként tud újra életre kelni, és miként tudja szolgálni szűkebb és szélesebb életterünket.
Záró helyszínként az ATA Erdélyi Ifjúsági Egyesület székházában látogattunk, ahol Gagyi Réka vezetésével az aktív polgárról és annak szerepéről tanulhattunk nem csak elméleti, hanem gyakorlati módon is.
A SZEK Vidékfejlesztési Intézete nevében köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult fiataljaink látókörének szélesítéséhez.
Lázár László